Projekt címe:
„A Ráckevei (Soroksári) Duna-ág és mellékágai kotrása, műtárgyépítés és -rekonstrukció”
A Tassi Többfunkciójú Műtárgy megvalósítása
A projekt fő célja
A Tassi többfunkciójú vízleeresztő műtárgy létesítésének elsődleges célja a Ráckevei (Soroksári)-Duna vízminőségének javítása, a Duna-ág megfelelő vízforgalmának és vízszintjének biztonságosabb, a klímaváltozás hatásaira könnyebben alkalmazkodó, kiszámítható szabályozásával. A műtárgy megépítésével és üzemével nő a tápvíz mennyisége, ami a jelenleginél kiegyensúlyozottabb vízbetáplálást jelent, tehát azt, hogy szélsőségesen alacsony vagy magas dunai vízállástartományokban is biztosítható a rendszer vízcseréje, vízfrissítése, a víz áramlási sebességének növelése. Mindez az üzemvízszint állandó szinten tartását is képes biztosítani.
A műtárgy amellett, hogy a meglévő, több mint 90 éves Tassi-zsilip vízszintszabályozó és gravitációs vízleeresztő funkcióját átvéve csökkenti annak jelentős terhelését, az egyedileg tervezett szivattyú-turbináknak köszönhetően képes lesz mind a Dunából az RSD-be, mind az RSD-ből a Dunába történő vízátvezetésre. Előbbi a Duna kisvizes időszakában fontos, mikor a Kvassay Vízlépcsőn a tápvíz betáplálásának már fizikai korlátai vannak, míg az utóbbi a dunai magas vízállással egybeeső belvizes üzemnél, amikor az RSD üzemvízszintjét a belvizek fogadása miatt alacsonyan kell tartani, azonban a Duna vízállása miatt a Tassi-zsilipen gravitációs vízleeresztésre már nincs lehetőség. Az új műtárgy a fentieken túl turbina üzeme során történő áramtermeléssel, képes lesz anyagilag biztosítani a Kvassay vízlépcső második szivattyújának üzemmenetét, illetve annak ellenértéket.
Projektinformációk
Kedvezményezett neve:
Országos Vízügyi Főigazgatóság
Elérhetőségei:
Cím: 1012 Budapest, Márvány utca 1/D.
Levélcím: 1253 Budapest, Pf. 56.
Telefon: +36 1/ 225-44-00
Web:
www.ovf.hu
Konzorciumi partner:
Közép-Duna-völgyi Vízügyi Igazgatóság
Elérhetőségei:
Cím: 1088 Budapest, Rákóczi út 41.
Levélcím: 1088 Budapest, Rákóczi út 41.
Telefon: +36-1/477-35-00
Web:
www.kdvvizig.hu
A projekt bemutatása
Szerződött támogatás összege: 7 400 046 801 Ft
Támogatás mértéke (%-ban): 100%
Projekt azonosító száma: KEHOP-1.3.1-15-2015-00002
A projekt fizikai befejezésének dátuma: 2022. február 28.
A projekt keretében megvalósuló Tassi többfunkciójú vízleeresztő műtárgy a meglévő Tassi hajózsiliptől ÉNy-ra, tőle kb. 250 m távolságra, a Duna elsőrendű árvízvédelmi töltésébe kerül elhelyezésre.
Maga a műtárgy egy monolit vasbeton szerkezetű kétnyílású szerkezet, ami a csőszerűen kialakított két egyforma nyíláson (szívó-, nyomócsatornán) keresztül, nyomás alatti átfolyással vezeti majd át a vizeket. A két azonos méretű és kialakítású szívó-, nyomócsatornába egy-egy azonos típusú vízszintes tengelyű reverzibilis Kaplan turbina kerül beépítésre, amelyek a megkívánt különböző üzemi helyzetekben más és más üzemmódban működhetnek. A gépcsoportok az összes megkívánt üzemmód végrehajtására alkalmasak lesznek. A fő gépcsoportok egy-egy szivattyú-turbinából és a hozzájuk csatlakozó egy-egy motor-generátorból állnak, amelyeket különböző gépészeti és villamos segédberendezések szolgálnak ki. Az árvízvédelmi zárást a szívócsatorna al- és felvíz oldali végén elhelyezett acélszerkezetű főelzárások és ideiglenes elzárások szolgálják. A vízátvezetési üzemvitelhez szükséges gerebek a felvízi oldalon a szívócsatorna beömlési szelvényében kerülnek elhelyezésre. A műtárgy az RSD-be és a Dunába felvíz- és alvízcsatornával csatlakozik, míg a meglévő árvízvédelmi fővédvonalhoz új, helyszínrajzilag íves vonalvezetésű, szerkezeti szempontból vízoldali szivárgásgátló mellezéssel ellátott homokos-kavics magból épülő földgátakkal. A jelenlegi árvédelmi töltés koronáján futó aszfaltburkolatú üzemi út a műtárgy fölött hídátvezetéssel csatlakozik a túloldali pályaszinthez. A tervezett vízleeresztő műtárgy az üzemidő túlnyomó többségében automatikus üzemmódban fog működni.
Tervezett beavatkozások:
Tassi többfunkciójú vízleeresztő műtárgy kivitelezése
- monolit vasbeton szerkezetű kétnyílású szerkezet, ami a csőszerűen kialakított két egyforma nyíláson (szívó-, nyomócsatornán) keresztül, nyomás alatti átfolyással vezeti át a vizet.
- a két azonos méretű és kialakítású szívó-, nyomócsatornába egy-egy azonos típusú vízszintes tengelyű reverzibilis Kaplan turbina kerül beépítésre, amelyek a különböző üzemi helyzetekben más és más üzemmódban működhetnek
- a gépcsoportok az összes megkívánt üzemmód végrehajtására alkalmasak
- a fő gépcsoport egy-egy szivattyú-turbinából, a hozzájuk csatlakozó egy-egy gyorsítóhajtóműből és olajnyomótelepből áll
- a fő gépcsoportokat különböző emelő, gépészeti és villamos segédberendezések szolgálják ki
- az árvízvédelmi kettős zárást a szívócsatorna al- és felvíz oldali végén elhelyezett acélszerkezetű főelzárások (zuhanózsilip) és ideiglenes elzárások (acélszerkezetű betétgerendák) szolgálják
- a műtárgy az RSD-be és a Dunába felvíz- és alvízcsatornával csatlakozik
- a vízátvezetési üzemvitelhez szükséges gerebek a felvízi oldalon a szívócsatorna beömlési szelvényében kerülnek elhelyezésre, ill. mobil gerebek lesznek elhelyezhetőek az alvízi (dunai) oldalon is. A turbinák előtt gerebmezők tisztítását gerebtisztító fogja végezni.
- az árvízvédelmi fővédvonal részét képező műtárgy megépítésekor a fővédvonal nyomvonala is korrigálásra kerül
- az új, helyszínrajzilag íves vonalvezetésű, szerkezeti szempontból vízoldali szivárgásgátló mellezéssel ellátott homokos-kavics magból épülő földgátak csatlakoznak az új műtárgyhoz
- a kiserőmű közcélú villamos hálózati csatlakozása érdekében 20 kV-os feszültségszintű hálózat kerül kiépítésre
A fejlesztés céljai
A Tassi többfunkciójú vízleeresztő műtárgy építése kiemelten fontos a Duna-ág biztonságos és a megfelelő vízmennyiséget és vízminőséget garantáló üzemeltethetősége szempontjából. A műtárgy megépítésével és üzemével nő a tápvíz mennyisége, ami a jelenleginél kiegyensúlyozottabb vízbetáplálást jelent, tehát azt, hogy a szélsőséges dunai vízállástartományokban is biztosítható a rendszer vízcseréje, vízfrissítése. Mindez az üzemvízszint állandó szinten tartását is fogja jelenteni.
A projekt közvetlen célkitűzései az RSD hidromorfológiai állapotának javítása és az ehhez szükséges intézkedések megvalósítása, melyek a következők:
- a vízáramlás, vízszintszabályozás javítása;
- a vízmegosztás biztonságának növelése;
- a vízminőség javítási célú Nagy-Dunából bevezetett tápvíz mennyiségének növelése;
- a vízhasználati igényeknek megfelelő vízleeresztő kapacitás biztosítása Tassnál;
- vízleeresztési üzemmódban az energia-visszanyerés lehetővé tétele;
- az üzemeltetési szabályzatok módosításával és korszerű adatátvitellel hatékonyabbá lehet tenni a Duna-ág két Nagyműtárgyának együttműködését.
A közvetlen célkitűzések a következő intézkedések megvalósításával érhetőek el:
- Az RSD vízgazdálkodás-fejlesztési célkitűzései csak akkor valósíthatók meg, ha a Tassi vízleeresztő műtárgy biztosítani tudja a megfogalmazott vízkormányzási feladatokat. Ezt egy új, a meglévő vízleeresztő műtárgytól különálló vízleeresztő műtárgy létesítésével kell megoldani. Megjegyezzük, hogy az újonnan létesülő Műtárgy az 1956. évi jeges árvíz által elpusztított Tassi Vízierőtelep és Tápzsilip feladatkörét is, a mai kor színvonalának megfelelően hivatott helyettesíteni.
- Ennek a tervezett létesítménynek az alábbi vízkormányzási feladatokat kell ellátnia:
- gravitációs vízleeresztés az RSD-ből a Dunába max. 50 m3/s kapacitással, a normál üzemi helyzetben;
- gravitációs vízleeresztés az RSD-ből a Dunába a vízerőpotenciál kihasználásával, max. 50 m3/s kapacitással, megfelelően nagy vízszintkülönbség esetén, normál üzemi jelleggel,
- szivattyús vízátemelés az RSD-ből a Dunába min. 20 m3/s kapacitással, az RSD szintjét meghaladó dunai árvízszint esetén, ritka üzemi helyzetben,
- szivattyús vízátvezetés a Dunából az RSD-be 15 m3/s kapacitással, alacsony Duna vízállás és jelentős öntözési vízigény esetén vízpótlási céllal, ritka üzemi helyzetben,
- a műtárgy üzemével biztosítani kell az RSD vízszintszabályozását,
- mivel a műtárgy a Duna árvízi fővédvonalának része, ezért biztosítania kell a Duna árvizeinek kizárását az RSD-ből.
Az új műtárgy megépítésével és üzemével nő a tápvíz mennyisége, ami a jelenleginél kiegyensúlyozottabb vízbetáplálást jelent, tehát azt, hogy a szélsőséges dunai vízállástartományokban is biztosítható a rendszer vízcseréje, vízfrissítése. A meglévő műtárgy a jelenlegi szerkezeti kialakítását megtartva továbbra is ellátja a hajózsilip funkcióját, , valamint a duzzasztási feladatot részlegesen, de a vízleeresztésben a továbbiakban üzemszerűen nem, csak esetileg, ökológiai vízfrissítés gyanánt vesz részt.
Partnerek:
Kivitelező:
SC TASS 2017 Konzorcium
STRABAG Építőipari Zrt.
Elérhetőségei:
Cím: 1117 Budapest, Gábor Dénes utca 2. (Infopark D épület)
Telefon: +36 1/ 358-50-00
Web: www.strabag.hu
Colas Alterra Zrt.
Elérhetőségei:
Cím: 1113 Budapest, Bocskai út 73.
Telefon: +36 1/ 883-14-00
Web: www.colas.hu
Főtervező:
SBS-KOMIR Kft.
Elérhetőségei:
Cím: 1013 Budapest, Attila utca 67.
Telefon: +36-1/ 788-20-65
Mérnök:
VIKÖTI-FŐBER-OVIBER Konzorcium
VIKÖTI Mérnök Iroda Kft.
Elérhetőségei:
Cím: 2481 Velence, Vihar u. 10.
Telefon: +36 1/ 610-40-10
FŐBER Zrt.
Elérhetőségei:
Cím: 1138 Budapest, Váci út 140.
Telefon: +36 1/ 341-55-00
OVIBER Kft.
Elérhetőségei:
Cím: 1054 Budapest, Nagysándor József u. 6.
Telefon: +36 1/312-86-00
Kapcsolat:
Név: Terlaky Fanni
Közép-Duna-völgyi Vízügyi Igazgatóság
Cím:
1088 Budapest, Rákóczi út 41.
Levelezési cím:
1088 Budapest, Rákóczi út 41.
Telefon: +36-1/477-35-00
E-mail: terlaky.fanni@kdvvizig.hu
Web: www.kdvvizig.hu